J100 Chandigarh ITF World Tour Tennis Juniors J3 Tournament at CLTA

J100 Chandigarh ITF World Tour Tennis Juniors (J3) Tournament at CLTA

 Pranav Karthik, Timofei Derepasko, Suhitha Maruri in Pre-Quarters

 CLTA, Chandigarh, Monday, January 02, 2023             

An important international tennis tournament, J100 Chandigarh ITF World Tennis Tour Juniors (J3) for Boys and Girls under-18 years is being conducted by Chandigarh Lawn Tennis Association (CLTA) in its Tennis Stadium, Sector-10, Chandigarh from January 2 to 7, 2023.

Pranav Karthik on India upset top seed P Aayush Bhat of USA in straight sets 6-3, 6-4. Pranav Karthik played high level tennis, Pranav dominant with his aggressive game style to beat Ayush P Bhat 6-3 in the first set. Pranav maintained his momentum and took the 2nd set and match 6-4. Timofei Derepasko of Russia defeated Hitesh Chauhan 7-5, 6-4. 2nd seed Donghyun Hwang of Korea and Ke Hau Hung of Chinese Taipei also advanced into Pre-Quarterfinals in the Boys singles

Top seed Suhitha Maruri of India and 3rd seed Sonal Patil entered into next round in girls singles. Suhitha Maruri won from Julia Daroszewska of Poland 6-1, 6-2 in straight sets. 3rd seed Sonal Patil defeated Tamanna Takoria by conceding only one game 6-0, 6-1. Young upcoming player Maya Rajeshwaran Revathi defeated Angeles Rizo Rodriguez Maxico in 3 setter marathon match 1-6, 6-2, 6-0. Other players who moved into Pre-Quarters are Maya Datta of USA, Indira Lepaze of Belgium, Lidia Fodgorichani of Thailand and Kitti Molnar of Hungary.      

The singles remaining 1st round matches and Doubles 1st round matches will be played on Tuesday the 3rd January, 2023 at CLTA Tennis Stadium, Sector 10, Chandigarh at 10:00 A.M. onwards.

Results are as under:

Singles Main Draw 1st round results:

 

Boy’s

1.     Pranav Karthik (IND) bt. P Aayush Bhat (USA) [1] 6-3, 6-4

2.     Min Seak Maeng (KOR) bt. Ashwajit Senjam (IND) (WC) 6-2, 6-3

3.     Timofei Derepasko (RUS) bt. Hitesh Chauhan (IND) 7-5, 6-4

4.     Satoru Nakajima (JPN) [8] bt. Chair Warik (IND) 6-4, 6-4

5.     Chieh Eh Hou (TPE) bt. Yu Maeda (JPN) 6-4, 7-5

6.     Se Hyuk Cho (KOR) bt. Rethin Pranav Senthik Kumar (INA) [7] 7-6(4), 6-3

7.     Rohan Belday (USA) bt. Aryan Arora (IND) (WC) 6-4, 6-1

8.     Hikaru Takahashi (JPN) bt. Amirkhamza Nasridinov (RUS) [3] 6-2, 7-5

9.     Joewyn Rey Pascua (PHI) bt. Takamasa Mishiro (JPN) [5] 6-4, 6-2

10.  Ke Hau Hung (TPE) bt. Aniruddh Sangra (IND) (WC) 6-3, 6-2

11.  Aditya Govila (IND) bt. Manvydas Balciunas (NED) 5-7, 6-3, 6-4

12.  Donghyun Hwang (KOR) [2] bt. Arnav Bishnoi (IND) (WC) 6-2, 6-0

 

Girl’s

1.     Suhitha Maruri (IND) [1] bt. Julia Daroszewska (POL) 6-1, 6-2

2.     Rena Tanaka (JPN) bt. Rishitha Reddy Basireddy (IND) 6-3, 6-2

3.     Maya Dutta (USA) bt. Vanya Arora (IND) (WC) 6-0, 6-0

4.     Indira Lepage (BEL) [6] bt. Ruma Gaikaiwari (IND) 6-3, 6-4

5.     Lidia Fodgorichani (THA) [4] bt. Laxmisiri Dandu (IND) (WC) 6-3, 6-2

6.     Kitti Molnar (HUN) [5] bt. Arunkumar Prabha Lakshmi (IND) 5-7, 6-4, 6-3

7.     Maya Rajeshwaran Revathi (IND) bt. Angeles Rizo Rodriguez (MEX) 1-6, 6-2, 6-0

8.     Sonal Patil (IND) [3] bt. Tamanna Takoria (IND) 6-0, 6-1

9.     Madhurima Sawanth (IND) [7] bt. Tejasvi Dabas (IND) 7-5, 6-2

10.  Sahana Sanjeev (USA) bt. Pavitra Parikh (IND) 6-4, 4-6, 6-2

11.  Allegra Korpanec Davies (GBR) bt. Jaya Kapoor (IND) (WC) 6-4, 6-3

12.  Liya Chu (TPE) [2] bt. Sharanya Ramasubramanian (IND) 6-0, 6-0

0 comments

Leave a Reply