J100 Chandigarh ITF World Tennis Tour Juniors Pre QuarterFinals Results

An important international tennis tournament, J100 Chandigarh ITF World Tennis Tour Juniors (J3) for Boys and Girls under-18 years is being conducted by Chandigarh Lawn Tennis Association (CLTA) in its Tennis Stadium, Sector-10, Chandigarh from January 2 to 7, 2023.

Pranav Karthik (IND) and 2nd seed Donghyun Hwang (KOR) advanced into Quarterfinals in the Boys singles. Pranav defeated Min Seak Maeng of Korea in a 3 setter marathon match. After 1st down Pranav Karhik came back strongly and took the 2nd set 7-5. In the final set Pranav played top class tennis with his aggressive baseline game. Finally Pranav won the final set and match 6-3. 2nd seed Donghyun Hwang of Korea defeated Aditya Govila in straight sets 6-4, 6-4. Timofei Derepasko of Russia upset 8th seed Satoru Nakajima of Japan in easy score 6-0, 6-1. Another upset for Chieh Eh Hou of Chinese Taipei upset Daksh Prasad of India 2-6, 6-4, 7-5.     

In the Girls singles Pre-Quarterfinals top seed Suhitha Maruri of India defeated Rena Tanaka of Japan 1-6, 6-1, 6-0. Allegra Korpanec Davies of Great Britain defeated 2nd seed Liya Chu of Chinese Taipei 6-3, 2-6, 6-3 in a 3 setter match. 4th seed Lidia Fodgorichani of Thailand, Dominika Podhajecka of Plant and Niyati Kukreti of India also advanced into Quarterfinals in Girls singles.   

The Boys and Girls singles Quarterfinals and doubles Semifinals matches will be played on Thursday the 5th January, 2023 at CLTA Tennis Stadium, Sector 10, Chandigarh at 10:00 A.M. onwards.

Results are as under:

 

Singles Pre-Quarterfinals results:

Boy’s

1.       Pranav Karthik (IND) bt. Min Seak Maeng (KOR) 4-6, 7-5, 6-3

2.       Timofei Derepasko (RUS) bt. Satoru Nakajima (JPN) [8] 6-0, 6-1

3.       Chieh Eh Hou (TPE) bt. Daksh Prasad (IND) [4] 2-6, 6-4, 7-5

4.       Shingo Masuda (JPN) [6] bt. Sehaj Singh Pawar (IND) (Q) 5-7, 6-3, 6-3

5.       Se Hyuk Cho (KOR) bt. Roshu Fujioka (JPN) 6-2, 6-4

6.       Rohan Belday (USA) bt. Hikaru Takahashi (JPN) 2-6, 6-2, 6-3

7.       Ke Hau Hung (TPE) bt. Joewyn Rey Pascua (PHI) 6-4, 6-2

8.       Donghyun Hwang (KOR) [2] bt. Aditya Govila (IND) 6-4, 6-4

 

Girl’s

1.       Suhitha Maruri (IND) [1] bt. Rena Tanaka (JPN) 1-6, 6-1, 6-0

2.       Maya Dutta (USA) bt. Indira Lepage (BEL) [6] 0-0 Ret.

3.       Lidia Fodgorichani (THA) [4] bt. Yu Ning Tsai (TPE) 5-7, 6-0, 7-5

4.       Kitti Molnar (HUN) [5] bt. Sohini Sanjay Mohanty (IND) 6-4, 6-0

5.       Niyati Kukreti (IND) (Q) bt. Maya Rajeshwaran Revathi (IND) 6-4, 5-7, 6-3

6.       Dominika Podhajecka (POL) bt. Sonal Patil (IND) [3] 7-5, 6-3

7.       Madhurima Sawanth (IND) [7] bt. Sahana Sanjeev (USA) 6-4, 6-4

8.       Allegra Korpanec Davies (GBR) bt. Liya Chu (TPE) [2] 6-3, 2-6, 6-3

 

Doubles Quarterfinals round results:

Boy’s

1.     Manvydas Balciunas (NED) / Cahir Warik (IND) bt. Aayush P Bhat (USA) [1] / Daksh Prasad (IND) 7-5, 6-4.

2.     Takamasa Mishiro (JPN) [2] / Satoru Nakajima (JPN)bt. Chieh En Hou (TPE) / Hau Ke Hung (TPE) 4-6, 7-6(7) (10-5).

Girl’s

1.     Suhitha Maruri (IND) / Kitti Molnar (HUN) bt. Sohini Sanjay Mohanty (IND)/ Sahana Sanjeev (USA) 6-4, 6-1

2.     Liya Chu (TPE) [3] / Maya Dutta (USA) bt. Riya Sachdeva (IND)/ Yu Ning Tsai (TPE) 6-3, 6-2

3.     Arunkumar Lakshmi Prabha (IND)/ Sonal Patil (IND) bt. Laxmisiri Dandu (IND) / M Rajeshwaran Revathi (IND) 2-6, 6-2 (10-6)

4.     Lidia Podgorichani (THA) [2] / Kamonwan Yodpetch (THA) bt. Vanya Arora (IND)/ Zuzanna Pawlikowska (POL) (WC) 6-2, 6-0

0 comments

Leave a Reply