Sachit Sharma, Dev Javia, Vaidehi Choudhary enters Quarterfinals

0
466

Sacchitt Sharrma, Dev Javia and Vaidehi Choudhary enter Quarterfinals

 Chandigarh: Jan 3,  2018             
3rd day of international tennis tournament, ITF Juniors Circuit World Ranking (Grade-3) for boys and girls under-18 years is being conducted by Chandigarh Lawn Tennis Association (CLTA) in its Tennis Stadium, Sector-10, Chandigarh, from January 1 to 6, 2018.
 In the Boys singles Pre-Quarterfinals unseeded Mann Shah of India upset 7th seed Zhao Zhao of China in a closed competition tie breaks matches 7-6(3), 7-6(5). Another upset for Dev Javia of India in a 3 setter marathon matches from 5th seed Rishabh Sharda 6-2, 4-6, 6-3. 2nd seed Sacchitt Sharrma of India won from Madhwin Kamath 6-3, 6-2. Another big upset Terence Atmane of France defeated top seed Yassir Kilani of Morocco in straight sets 6-1, 7-6(8).
In the Girls singles Pre-Quarterfinals 2nd seed Akanksha Bhan of India defeated Chloe Cirotee of France. Akanksha lost 1st 4-6. Akaksha came back strongly and won the match 6-3, 6-1 in the 2nd and 3rd sets. Emma Reducanu of Great Britain defeated Isabelle Haverlag of Netherland in straight sets 6-1, 6-3. 3rd seed Vaidehi Choudhary of India won from Doroteia Joksovic of Serbia 6-4, 6-2.
CLTA Trainee Kaavya Sawhney and Prinkle Singh moved into girls doubles Semifinals. Unseeded local players Kaavya Sahwney and Prinkle Singh defeated 2nd seed Kuearym of Thailand and Tjen of Indonesia in a super tie break match 6-4, 3-6, (10-8).
In the Boys doubles Quarterfinals CLTA player Rishabh Sharda and his partner Sacchitt Sharrma doubles 2nd seed defeated Souflane El Mesbahi / Yassir Kilani from (Morocco) in straight sets 7-5, 7-6(4)
Dong Ju Kim / Minjong Park of Korea upset top seed Brandon of Venezuela / Eric of Ukraine in a easy match 6-1, 6-2. Other matches are in progress.
   The singles Quarterfinals and doubles Semifinals matches of Boys and Girls will be played on Thursday, the 4th January, 2018 at 09:30 A.M. onwards.

Singles Pre-Quarterfinals Results:

 Boy’s

  1. Terence Atmane (FRA) bt. Yassir Kilani [1] (MAR) 6-1, 7-6(8)
  2. Dev Javia (IND) bt. Rishabh Sharda [5] (IND) 6-2, 4-6, 6-3
  3. Eric Vanshelboim [4] (UKR) bt. Shashikant Rajput (IND) 6-2, 6-2
  4. Mann Shah (IND) bt. Zhao Zhao[7] (CHN) 7-6(3), 7-6(5)
  5. Han-Chih Lin (TPE) bt. Younes Laaroussl Lalami (MAR) 6-4, 6-1
  6. Minjong (KOR) bt. Perez Brandon [3] (VEN) 6-2, 6-3
  7. Louis Herman [8] (BEL) bt. Mathys Erhard (FRA) 4-4, Concede
  8. Sacchit Sharrma [2] (IND) bt. Madhwin Kamath (IND) 6-3, 6-2

 Girl’s

  1. Diana Khodan (UKR) bt. Juile Belgraver (NED) 7-5, 3-6, 7-6(1)
  2. Nikita Vishwase (USA) bt. Sophia Biolay [8] (FRA) 7-6(5), 4-6, 6-4
  3. Vaidehi Chaudhari [3] (IND) bt. Doroteia Joksovic (SRB) 6-4, 6-2
  4. Aunchisa Chanta (THA) bt. Janice Tjen [5] (INA) 4-6, 6-2, 6-1
  5. Supapitch Kuearim [7] (THA) bt. Aesha Patel (USA) 6-3, 6-2
  6. Ziva Falkner (SLO) bt. Shivani Amineni (IND) [4] 6-1, 6-0
  7. Emma Raducanu [6] (GBR) bt. Isabelle Haverlag (NED) 6-1, 6-3
  8. Akanksha A. Bhan [2] (IND) bt. Chloe Cirotte (FRA) 4-6, 6-3, 6-1

Doubles Quarterfinals Round:

Boy’s

  1. Dong Ju Kim (KOR) / Minjong Park (KOR) bt. Brandon Perez  (VEN) / Eric Vanshelboim (UKR) [1] 6-1, 6-2
  2. Zhao Zhao (CHN) / Hinmu Zhou (CHN) [4] bt. Shashikant Rajput (IND) / Uddayvir Singh (IND) 6-1, 6-2
  3. Louis Herman (BEL) / Gauthier Onclin (BEL) [3] bt.  Han Chih Lin (TPE) / Siddharth Thakral (IND) 3-6, 6-2, (10-4)
  4. Rishabh Sharda (IND) / Sacchitt Sharrma (IND) [2] bt. Souflane El Mesbahi (Morocco)/ Yassir Kilani (MAR) 7-5, 7-6(4)

Girl’s

  1. Aunchisa Chanta (THA) / Hoi Ki Jenny Wong (HKG) [4] bt. Yubarani Benerjee (IND) / Muskan Gupta (IND) 6-3, 6-3
  2. Kaavya Sawhney (IND) / Prinkle Singh (IND) bt. Supaptich Kuearym (THA) / Janice Tjen (INA) [2] 6-4, 3-6, (10-8)

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY